جایگاه ایران در حوزه نانو بین ۱۰ کشور نخست دنیاست

1395/10/01 در ساعت 16:27:00

رئیس انجمن نانو فناوری ایران با بیان اینکه مرکز تحقیقاتی بیش از ۱۲۰ دانشگاه عضو این انجمن هستند،گفت: جایگاه ایران در حوزه نانو بین ۱۰ کشور نخست است.

جایگاه ایران در حوزه نانو بین ۱۰ کشور نخست دنیاست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، علی ایرانمنش در حاشیه مراسم ششمین همایش بین‌المللی علوم و فناوری ایران که صبح امروز در دانشگاه خوارزمی کرج برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه انجمن نانو فناوری ایران از سال 1382 تاسیس شده است، اظهار داشت: در حال حاضر این انجمن بیش از 2700 عضو دارد.

رئیس انجمن نانو فناوری ایران با بیان اینکه مرکز تحقیقاتی بیش از 120 دانشگاه عضو این انجمن هستند، افزود: یکی از فعالیت‌های این انجمن چاپ مجله در زمینه مقالات تخصصی در حوزه فناوری علوم نانو به مدت 12 سال است.

وی با اشاره به حضور چشم‌گیر اعضای انجمن نانو در زمینه رشد حوزه‌های مختلف علوم و فناوری نانو، گفت: جایگاه ایران در حوزه نانو در بین 10 کشور نخست است.

ایرانمنش با بیان اینکه این امر به سبب حمایت همه جانبه رهبر جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: عامل دیگر حمایت‌های همه جانبه دولت‌ها از این امر است.

وی با اشاره به راه‌اندازی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بیان کرد: این ستاد فعالیت‌ها در زمینه نانو را متمرکز کرده و به سمت اهداف نظام اسلامی پیش می‌برد.

همچنین محمدعلی سبحان‌الهی در این همایش با اشاره به اینکه دانشگاه بین‌اللملی خوارزمی در سال 1297 تاسیس شده است، اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی روی فناوری نانو تاکید داشته و در این راستا موسسات و دانشکده در بخش پژوهش و رشته‌های میان رشته‌ای ایجاد کرده است.

رئیس دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه فناوری نانو دارای ارزش افزوده است، افزود: تمامی کشورهایی که به دنبال پیشرفت هستند باید از فناوری نانو استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه نانو بر پیشرفت کشور تاثیرگذار است، گفت: این رشته بستر را برای پژوهشگران نسل آینده فراهم می‌کند.

سبحان‌الهی با بیان اینکه شاخه بسیاری از علوم با نانو فراهم است، ادامه داد: نانو نقطه تلاقی بین رشته‌های مختلف علوم است.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران در بخش تولید علم نانو دارای جایگاه ویژه است، گفت: ایران در خاورمیانه و کشورهای مسلمان دارای رتبه نخست در زمینه نانو و در جهان دارای رتبه 7 است.

سبحان‌الهی با بیان اینکه باید با نگاه عرضه‌محور کار کرد، افزود: اما در عین حال باید نگاه تقاضا محور برای ایجاد پژوهش‌ها داشت.

وی افزود: باید بستر برای پژوهش، ایجاد فرصت‌های مناسب و تبادل اطلاعات مهیا شود.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%